Americká snemovňa reprezentantov zakázala Federálnej banke vydávať digitálny dolár. Rusko v zavádzaní digitálnej meny pokračuje

Snemovňa reprezentantov prijala zákon H.R.1122, ktorý zakazuje americkej centrálnej banke FED vydávať digitálny dolár. CBDC Anti-Surveillance State Act (Zákon proti sledovaniu pomocou digitálnych mien vydaných centrálnou bankou) bol do snemovne predložený republikánskym senátorom za americký štát Minnesota Tomom Emmerom. Cieľom tejto legislatívy je zakázať FEDu pokračovať vo výskume štátom vydávanej a riadenej digitálnej meny s tým, že by americký digitálny dolár mohol slúžiť na sledovanie a kontrolu amerických občanov.

Demokratickí senátori v rozprave pred finálnym hlasovaním argumentovali, že tieto obavy sú prehnané a zákaz by zablokoval výskum a inovácie vo verejnom sektore. Vo finálnom hlasovaní za zákon hlasovalo 213 republikánov a traja demokrati, pričom 192 členov Demokratickej strany hlasovalo proti.

To, že obavy predkladateľov tohto zákona nie sú až také neopodstatnené, dokazuje aj vývoj v Rusku. V júli 2023 Rusko prijalo zákon o zavedení digitálneho rubľa, pričom v krajine už od roku 2022 prebieha jeho intenzívne testovanie. Rusko v digitálnej mene vidí spôsob, ako obísť sankcie, ale podľa predsedu finančnej komisie Ruskej dumy Anatolyho Aksakova, by digitálny rubeľ dovolil vláde kontrolovať a obmedzovať ako, kedy a za čo ich obyvatelia Ruska môžu minúť.

Ondrej Figuli